استاندار فارس در پانزدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سال 1399 خواستار شد؛ سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس، عملکرد مدیران در استفاده از ظرفیت های بودجه را گزارش دهد/ موافقت با اختصاص بودجه به پروژه های بیمارستانی و راهسازی استان با بهره مندی از ماده ۵۶ قانون بودجه/ موفقیت در فروش املاک مازاد دولتی نیازمند تجدید نظر در ارزیابی قیمت ها است/ پروژه های جدید و دارای ضرورت استان در دستور کار سازمان مدیریت قرار گیرد

پانزدهمین جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در سالجاري، روز شنبه مورخ 02‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏/12‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏/1399به رياست استاندار فارس و با دبیری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس در سالن شهيد قاضي استانداري برگزار شد.

🔹به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس، اخبار و گزارش های بودجه ای، نخستین دستور کار این جلسه بود که رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس این گزارش را ارائه داد.

🔶تلاش برای جذب ۱۰۰ درصدی اعتبارات فارس
🔸بنا به گفته دکتر نوروزی، تلاش برای جذب ۱۰۰ درصدی اعتبارات استان فارس در دستور کار دستگاه‌های اجرایی استان است.
🔸وی با بیان اینکه تاکنون ۴۹ درصد از اعتبارات تخصیص یافته در قالب اسناد خزانه و نقدینگی دستگاه‌های اجرایی در سال ۹۹ جذب و به طرح‌های عمرانی تزریق شده است، از برنامه ریزی برای جذب ۱۰۰ درصدی این اعتبارات در فارس خبرداد و اظهار داشت: با هماهنگی‌های صورت گرفته تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ به عنوان پایان سال مالی، ۵۱ درصد اعتبارات باقی مانده هم جذب و به طرح‌های عمرانی تزریق می‌شود تا این طرح‌ها با شتاب بیشتری به اتمام برسد.
🔸وی در این جلسه از تامین اعتبار برای ۲۳ طرح استان از طریق بانک‌های عامل خبر داد و افزود: این طرح‌ها شامل ۱۱ طرح راهسازی، ۳ بیمارستان، ۷ مجموعه ورزشی کارگران و ۲ سد استان است که مجوز‌های اولیه از سازمان برنامه و بودجه کشور برای این موضوع گرفته شده است.
‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏🔹بررسي پيشنهادهاي کارگروه هاي تخصصي ذیل شورا (مصوبات جلسه نهم کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان فارس در سالجاری) دومین دستورکار این جلسه بود که همه ی پیشنهادها به تصویب رسید. شرح وظایف گروه کاری فرش دستباف و تعیین یازده عضو این گروه کاری و همچنین ارائه راهکارهای اجرایی لازم جهت افزایش فعالیت دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی در سامانه تدارکات الکترونیک(ستاد) از جمله این مصوبات بود.
🔹در ادامه این جلسه تعدادی از بندهای صورتجلسات کارگروه زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری و آمایش سرزمین و محیط زیست مطرح و پس از ارائه نظرات کارشناسی، به تصویب اعضاء رسید.
🔷 شرح وظایف شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس نیز از دیگر مواردی بود که در این جلسه ارائه شد.

◻️استاندار فارس نیز در این جلسه از موافقت با اختصاص اعتبار به بعضی پروژه های استان بر اساس ماده ۵۶ قانون بودجه خبر داد و با تاکید بر اینکه مدیران دستگاه های مربوطه باید در زمینه جذب این اعتبارات تلاش جدی کنند ، اظهار داشت: در حال حاضر شاهد موافقت اختصاص اعتبار به سه بیمارستان مصیری، مرودشت و ارسنجان به مبلغ ۴۵ میلیارد تومان برای هر بیمارستان همچنین موافقت با اختصاص ۱۲۰ میلیارد تومان به راه فسا - داراب و ۳۰۰ میلیارد تومان به راه لار - جهرم هستیم.
▫️دکتر عنایت الله رحیمی با تاکید بر اهمیت استفاده از ظرفیت های موجود در قانون بودجه عنوان کرد: ظرفیت ماده 56 یکی از این موارد است که نیازمند پیگیری دستگاه ها در سطوح ملی و استانی بوده و هم اکنون نیز تفاهم هایی با بانک ها در این زمینه انجام شده است.
▫️وی در ادامه به موافقت اختصاص اعتبار به بعضی پروژه های استان  بر اساس این ماده از قانون بودجه اشاره کرد و با تاکید بر اینکه مدیران دستگاه های مربوطه باید در زمینه جذب این اعتبارات تلاش جدی کنند، اظهار کرد: در حال حاضر شاهد موافقت اختصاص اعتبار به سه بیمارستان مصیری، مرودشت و ارسنجان به مبلغ  45 میلیارد تومان برای هر بیمارستان  هستیم.
▫️استاندار فارس ادامه داد: در حوزه راه ها نیز با اختصاص 120میلیارد تومان به راه فسا - داراب و 300 میلیارد تومان به راه لار – جهرم موافقت شده است.
▫️دکتر رحیمی همچنین به اهمیت استفاده مناسب از بند «د» تبصره 12 قانون بودجه که مربوط به فروش املاک مازاد دولتی است نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به رغم اقداماتی که دستگاه ها در این زمینه انجام داده اند بسیاری از این املاک در مرحله مقدماتی فروش هستند.
▫️وی در ادامه خاطرنشان ساخت: قسمتی از این موضوع مربوط به زمان ارزیابی قیمت ها است چرا که در ماه های گذشته قیمت املاک نسبت به امروز بیشتر بوده و در حال حاضر فروش املاک مازاد با قیمت های گذشته امکان پذیر نیست بنابراین باید راهکارهایی برای تجدید ارزیابی در قیمت اتخاذ شود.
▫️استاندار فارس به عملکرد 233 میلیاردی دستگاه های استان در استفاده از بند (و) تبصره 5 قانون بودجه اشاره کرد و افزود: به رغم اینکه چنین عملکردی قابل قبول است اما دستگاه ها باید برای جلوگیری از ایجاد مشکل  در روند بانکی توافقات لازم را با بانک ها داشته باشند.
▫️وی ادامه داد : در شرایط کنونی بهره گیری از این بند قانون بودجه در کنار اعتبارات اصلی به تامین اعتبارات مورد نیاز پروژه های استان کمک می کند.
▫️نماینده عالی دولت در استان فارس بر لزوم استفاده از منابع داخلی شرکت ها در واپسین روزهای سال 99 تاکید کرد و گفت: دستگاه هایی همچون آبفا، آب منطقه ای، راه آهن و... که امکان استفاده از منابع ملی شرکت مادر را دارند، این اقدام را با سرعت بیشتری در دستور کار قرار دهند.
▫️دکتر رحیمی همچنین از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خواست عملکرد مدیران در این زمینه را طی گزارشی اعلام کند.
▫️توجه به جذب اسناد خزانه اسلامی و تاکید بر اهمیت این موضوع در تقویت پیمانکاران و پیشبرد پروژه های استان از دیگر موضوعاتی بود که استاندار فارس به آن اشاره کرد.
▫️دکتر رحیمی با اشاره به 49 درصد جذب این اسناد در استان فارس خاطرنشان کرد: زمان باقی مانده و زمان سپری شده گویای این است که فرصت زیادی برای افزایش میزان جذب اسناد خزانه وجود ندارد که نیازمند دقت نظر بیشتر مدیران است.
▫️وی در بخش دیگری از سخنان خود به پروژه های جدید به ویژه در حوزه آب اشاره کرد و این پروژه ها را از ضروریات استان دانست و عنوان کرد: با گرفتن موافقت ماده 23 در سطح ملی، این پروژه ها در بودجه قید خواهد شد.
▫️استاندار فارس با بیان اینکه زحمات مجموعه مدیران در دستگاه ها و بخش های مختلف استان در نهایت در قالب جداولی در سطح ملی ارائه می شود، گفت: این گزارش ها نشانه عملکرد مدیران در اداره  36 شهرستان استان است.
▫️دکتر رحیمی طرح های توسعه شهرستان ها، مطالعات مزیت های نسبی استان، محدودیت هایی که در حوزه های مختلف به ویژه  سرمایه گذاری را از موضوعات مهم و مورد توجه در استان برشمرد و اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه تخصص لازم برای ارائه شرح خدمات مقدماتی در شورای برنامه ریزی و تصویب آن را دارد.

📊سایت اینترنتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس
📊https://www.mpo-fr.ir
📊مجله خبری در ایتا
📊https://eitaa.com/news_mag
📊مجله خبری در سروش
📊 @News_Ma

 

۱۳۹۹/۱۲/۰۲

گالری تصاویر